wtorek, 11 września 2012

Wrzosowy wrzesień

Wrzesień wrzosami strojny, lecz od pracy znojny

Skoro mamy wrzesień, to i szaleństwo kwitnących wrzosów, bo nie trzeba być omnibusem, żeby wiedzieć od czego pochodzi nazwa dziewiątego miesiąca roku. Niezmiennie we wrześniu zachwycają mnie kobierce wrzosów rosnące na skrajach lasów i leśnych polanach. Już pod koniec sierpnia zaczyna się wrzosowe szaleństwo, którego nie mogę się wprost doczekać. Zresztą zobaczcie sami... (zdjęcia robiłam w pierwszych dniach września z myślą o moim pierwszym blogowym poście). ;) Musiałam Wam pokazać te zapierające dech w piersiach widoki, które na mnie działają jak najlepsza terapia "uszczęśliwiająca"! Każdy smutek natychmiast znika pod dywanem z wrzosów.

Zaraz po wyjściu z lasu oczom ukazuje się taka oto zachwycająca wrzosowa rzeka.
 No, powiedzcie sami, czyż nie kojąco wpływa taki widok na system nerwowy?W tym roku postanowiłam przenieść trochę tych pięknych krzewinek do mojej namiastki ogrodu. Zdaję sobie sprawę, że istnieje duuuże prawdopodobieństwo, że leśne, dzikie wrzosy nie przyjmą się, ale postanowiłam zaryzykować. W swoich naturalnych warunkach wrzosy rosną nawet 20 lat, jednak w ogrodach nie dożywają tylu. Bez właściwego przygotowania gleby nie ma co marzyć, że utworzą piękne kobierce. Postarałam się więc, aby miały u mnie dobrze, dlatego też zakupiłam ziemię do różaneczników (bo wrzosy lubią kwaśną ziemię)  i przekompostowaną ziemię torfową i taką mieszanką wypełniłam dołki. Sadzić należy tak głęboko, by dolne gałązki dotykały ziemi i najlepiej na stanowiskach słonecznych. Moim zdaniem najpiękniej wyglądają same (oczywiście, gdy jest ich wystarczająco dużo), ale jak ktoś chce urozmaicić wrzosowisko, to można pomyśleć o rododendronach (może wiosną posadzę w pobliżu?), albo o kwasolubnych roślinach zadarniających. Jeśli ktoś z Was chciałby jeszcze zaszaleć w ogrodzie lub na balkonie, to teraz właśnie, według kalendarza biodynamicznego, zaczął się bardzo korzystny okres dla prac w ogrodzie, a w szczególności sprzyjający sadzeniu (i trwać będzie do 20.09).

A tak mini wrzosowisko wygląda w moich skromnych progach...

I jak się Wam ono widzi? Te zielone roślinki w głębi przy jałowcu płożącym to wrzośćce kwitnące wiosną. Zostawiłam miejsce na kilka nowych sztuk, które dosadzę wiosną. A przed wrzosami na początku października chcę posadzić cebulki hiacyntów i tulipanów. I tym sposobem moje wrzosowisko będzie piękne i wiosną i jesienią – o ile tylko przedsięwzięcie się uda!
Trzymajcie kciuki!

Zawrzosowałam Was dzisiaj okrutnie! Ale mam nadzieję, że moja wrzosoterapia podziała i na Was  odstresowująco.

Pozdrawiam Was wrzosowo szczęśliwa
Ewa

6 komentarzy:

 1. Po prostu bajecznie to taka prawie moja wymarzona prowansja.
  Coś niebywale pięknego zazdroszcze pięknie !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, ale u Ciebie niebiańsko! Zapraszam na mojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. ... o kurde ale cudny widok !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. 40 year old Sales Representative Harlie Pullin, hailing from Picton enjoys watching movies like Stargate and Mountain biking. Took a trip to Mana Pools National Park and drives a Optima. Najwiecej artykul

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...